Kuidas riietada last kevadiselt tujukate ilmadega nii, et me ei pane talle selga liiga vähe ega liiga palju riideid? Millised on materjalide valiku ja riidekihtide sättimise põhitõed, mis lasevad olla nii beebil kui ka suuremal lapsel rõõmus ja terve? Nõu annab Villapai asutaja ja kolme lapse ema Iti Aavik.
Riietamine! Tundub esmapilgul imelihtne, aga siis kuulad ilmateadet, mis lubab, et päikeseline kevadpäev keerab õhtul ära lörtsiks. Lisaks on plaan minna lapsega mänguväljakule, seal ta korraks liivakasti tõsta ning siis näiteks vankris või kandmisvahendis magama uinutada. Ausalt öeldes võtab kukalt kratsima! Ei tea, mida endalegi selga panna, rääkimata beebist! Sedasi hakkab see lihtne asi kalduma hoopis raketiteaduse poole. Kuidas siis teha nii, et me ei paneks lapsele selga liiga vähe ega liiga palju riideid? Et juhul kui laps higistab, ei tõmbaks tuul läbi ning ta ei jääks haigeks?
Materjalid kevadisel riietamisel
Esiteks on riiete puhul olulised materjalid, materjalid ja veel kord materjalid. Eelistama peaks naturaalseid hingavaid riideesemeid. Olles üle kümne aasta töötanud noorte emadega, olen palju näinud, kuidas lapsevanemad on hädas turvahällis nutva beebiga, kelle kõik riidekihid on sünteetilisest materjalist. Nahk on meie suurim organ – kui lapsel on seljas väga vinge ja äge kombinesoon, mis aga ei lase läbi õhuraasugi, siis on tal paha olla ja ta annab sellest nutuga märku.
Vill – kõik uus on unustatud vana!
Ei ole mingi saladus, et iga hea uus on unustatud vana, seega ei väsi ma kevadisel ajal rääkimast villastest riietest. Väikese lapse nahk on õrn ja seega on hea, kui villale on lisatud natuke siidi. Kui lapse aluskiht koosneb sellest materjalist, siis ennetame juba ette kahte muret – kõikuvat temperatuuri ning higistamist. Villal on nimelt omadus, mis aitab reguleerida kehatemperatuuri, siid jällegi mõjub palsamina põletikele või tundlikule nahale. Nende kahe kombinatsiooni puhul võime niisiis juba palju julgemalt igasuguste temperatuurikõikumistega rinda pista. Lipata näiteks õues vankris magava beebiga korraks ka poodi või kohvikusse.
Kihiline riietamine
Kui aluskiht on siidivillane, oleks hea ka järgmiste kihtide puhul jääda naturaalsete materjalide juurde, ning kui laps on kõva higistaja, võiks needki kihid olla villased. Kui kevadel enam päris maavillast ei taha valida, siis näiteks villafliis on nii pehme, et selle võib ka jahedal suveõhtul otse lapse naha vastu panna.
Kindlasti tuleks aga vältida sünteetilist fliisi.
Kui soovid saada rohkem beebi riietamise nippe ja täpsemalt teada, mida materjalivalikul silmas pidada ning mis on oluline ka suvise riietamise juures, kuula veebiloengut „Beebi riietamine”. Põhitõed on universaalsed ja sobivad laste riietamise kõrval ka täiskasvanutele!