Lapsele jalgratta valimisel on kuldreegliks lähtuda mugavusest ja turvalisusest. Rolli mängivad ka lapse vanus, sõidukogemus kui ka soovitud hinnaklass. Kui sa ei tea, kust valimisega alustada, siis loe edasi – oleme kokku pannud mõned olulised punktid, mille abil valida välja parim laste jalgratas.
Kolmerattaline – lapse esimene ratas
Kolmerattaline jalgratas sobib hästi lapse esimeseks rattaks. Olenevalt mudelist, sobivad mõned kolmerattalised isegi alla kuue kuu vanustele väikelastele. Kolmerattaline õpetab lapsele manööverdamist ning rattaga liikumist. See võimaldab lapsel paremini mõista, kuidas pedaalidega sõita või takistusi vältida. Kolmerattalisi leidub väga erinevaid mudeleid – on rattaid, mida saab kasutada nagu vankreid, laps mugavalt istumas. Paljudel on olemas ka juhtraud, millega lapsevanem saab ratast juhtida. Hiljem võsukese kasvades võib juhtraua eemaldada ning laps saab ise ratta juhtimise üle võtta.
Jooksuratas treenib tasakaalu
Jooksuratas ehk tasakaaluratas, millel puuduvad pedaalid ja rattakett, sobib lapsele, kes on veel liiga väike, et jalgrattaga sõita. Vanuse poolest 1-2aastasele. Sellise rattaga sõites harjutab laps lihaste abil tasakaalu hoidmist ning teeb ettevalmistusi päris jalgrattaga sõitmiseks. Jooksurattad on kerged, mistõttu on lastel nendega mugav sõita ja vanematel transportida. Väiksemale lapsele mõeldud tasakaaluratas võib olla ka kolme rattaga. Juba suuremale lapsele mõeldud tasakaaluratas on mõõtmetelt suurem ja enamasti kahe rattaga, meenutades juba päris jalgratast.
Valmis päris jalgrattaks
2-4aastasele lapsele võib osta juba päris jalgratta. Esmalt on soovituslik valida selline ratas, millel on olemas abirattad, et laps saaks sõitu turvaliselt harjutada ning ära hoida suuremad õnnetused. Kui laps on juba piisavalt osav, saab abirattad eemaldada.
Sobiva jalgratta valikul on kõige olulisem õigesti valitud suurus. Laste jalgrattad jagunevad velje läbimõõdu järgi järgmisteks enamlevinud suurusteks: 12, 16, 20, 24 ja 26 tolli. Lisaks tuleb jälgida ka raami suurust ning sadula kõrgust.
Oluline on see, et lapse jalad puudutaksid vabalt maad. See võimaldab alles sõitma õppival lapsel igal hetkel jalgadega sõitu pidurdada, eriti just siis, kui tasakaalu hoidmine veel nii selge ei ole. Kui laps on juba kogenud ja piisavalt vana, võib valida sadula kõrguse nii, et päkad puudutavad maapinda.
86-100 cm pikkusele lapsele sobib 12-tolline jalgratas. Kui laps on vähemalt 116 cm pikkune, võite talle valida juba 14-tollise jalgratta. 16-tolline jalgratas sobib vähemalt 4-5-aastasele lapsele, kes on vähemalt 120 cm pikk. Eelkooliealistele lastele sobib enamasti 20-tolline jalgratas ja algkoolilastele 24-tolline jalgratas.
Hoogsalt tõukerattaga
Tõukeratas sobib tegelikult igas vanuses lapsele. Ratta valimisel on oluline jälgida, et laps saab mugavalt käepidemest kinni hoida ning ratas vastab lapse oskustele. Väikelastele sobivad pigem lihtsamad ja soodsamad tõukerattad. 2-3aastastele soovitatakse kolmerattalisi tõukerattaid. Mõned sellised on varustatud rooliga ja reguleeritava kõrgusega, teiste tõukerataste roolide kõrgus on fikseeritud. Kui laps on veel väike, saab valida reguleeritava roolikõrgusega tõukeratta, nii et tõuks kasvab siis koos lapsega.
Kaalu ka lisavarustust
Lisaks abiratastele on äärmiselt oluline tagada ratturi turvalisus ka teistel viisidel juhuks, kui kukkumine või õnnetus peakski juhtuma. Seepärast on oluline leida lapsele vanusega sobiv turvavarustus. Kindlasti peaks selle osaks olema kiiver ning ehk ka küünarnuki- ja põlvekaitsmed. Rattasõiduks lisavarustust valides tasub proovida, millised on just sinu lapse jaoks parajad ja mugavad lisandid.
One comment
Ma ei tea… tõukerattad ei tundu lapsele kuigi turvalised. Aga võib-olla ostan oma poisile, kui ta suureks kasvab.