Paljud noored emad küsivad, kas ma pean nüüd hakkama kartulikotiga käima? Vastus on: EI! Imetamisriietus võib olla väga mugav ja kaalukõikumisi turvaliselt toetav, samas disainiilu pealt lõivu maksmata.
Ajakiri EMA pani ritta soovitused, milline rõivas toetab imetamise aegu kõige paremini nii ema kui ka last. Nõuga oli abiks ka Ida-Tallinna keskhaigla emadusnõuandla ämmaemandusjuht ning rinnaga toitmise edendamise Eesti komitee liige Silja Staalfeldt-Rahumägi.
MUGAV!
Vastse ema rõivavalik hakkab pihta juba lapseootuse ajal – mitte miski ei konkureeri siis vajadusega mugavuse järele! „Ei lapseootel naisele ega imetavale emale meeldi pigistavad kitsad riided. Juba rinnahoidja võiks olla endisest lahedam, eriti veel seetõttu, et kaal võib sel perioodil kõikuda seinast seina. Näiteks piimapaisu ajal võib A-korvi rinnamõõt minna üleöö D-korvi mõõtu,“ selgitab ämmaemandusjuht Silja Staalfeldt-Rahumägi, kes on seda oma praktika jooksul sageli kohanud. Ta lisab, et suur osa noori emasid eelistab pitsitama kippuvate tugikaartega rinnahoidjate asemel sportlikuma moega imetamispesu.
ILUS JA FIGUURISÕBRALIK
Paljud noored emad on Siljale ahastanud, et kas nüüd peavadki nad hakkama käima kartulikotis! Silja nendib, et kõik emad soovivad ilusad välja näha, seepärast ei peaks loobuma ambitsioonist leida endale keni rõivaid, mille tegumood toetab naist hellal perioodil, mil figuur ja kehakaal pidevalt muutuvad.
LOODUSLIK JA HINGAV
Väga oluline on ka rõiva materjal – see peab olema naturaalne ja hingav. „Sünteetilised tekstiilid ajavad higistama, rasedad ja imetavad emad higistavad nagunii tavapärasest enam. Sünteetikat kandvatel naistel esineb rohkem kontaktallergiat, sest on ju nende organism sel perioodil tundlikum.“ Õnneks on naturaalsete materjalide valik tänapäeva kaubanduses lai – orgaanilisest puuvillast ja linasest kuni bambuse ja siidivillani välja.
ILMA MÜRKIDETA
Mis puutub looduslähedusse, siis täiuslikul juhul on rõival ka sertifikaat, mis tõendab, et tekstiil on orgaanilist päritolu ega sisalda toksiine, aga lisaks veel sedagi, et tootmisprotsess on olnud keskkonnahoidlik. Näiteks siinsamas Eestis äsja ilmavalgust näinud EMA imetamispusa on valmistatud orgaanilisest puuvillast (lisandiks vaid 5% elastaani, et pusa imetamisel piisavalt veniks), millel hinnatud ja usaldusväärne GOTS-märgis.
NUTIKAS
Emad teavad, et teinekord võib tital olla söömisega kibekiire. Kui ikka kõht tühjaks läheb, aga ema rind on peidus kusagil kaugel rõivaste all ja seda peab pikalt lahti pakkima, on olukord kõvasti stressi- ja detsibellirohkem kui nutikalt läbimõeldud imetamisriietuse puhul, kus toit jõuab lapseni vaid paari kiire liigutusega. „Jah, ka selles mõttes peaks rõivas olema mugav, et sellega oleks sujuv avalikus kohas imetada. Et ema ei peaks rinnaga toitmiseks kuskil supermarketis end teiste silme all lahti riietama,“ nõustub Silja.
TOEKS TITALE
On beebisid, kes vajavad rahulikuks söömaajaks muust maailmast eraldumist. „Lapsed on hästi erinevad, nagu ka nende käitumine rinnal,“ selgitab Silja. „Kui esimesel paaril kuul titasid üldjuhul ei sega, mis ümberringi toimub, siis suurem laps võib olla ümbritseva suhtes lõputult uudishimulik.“
Sel puhul võib abi olla sellest, kui imetamise ajal katta lapse vaateväli naturaalse ja hingava riidetükiga. „Tuleks aga jälgida, et riie ei langeks otse tita näo peale, et tal jaguks seal all piisavalt õhku ja poleks palav,“ paneb Silja südamele.
KUS ON LAPSE SAANUD NAISE KOHT?
Meenutades hiljuti meedias kirgi kütnud diskussiooni, kuidas peaks suhtuma avalikus kohas imetamisse, arvab Silja: „Avalikus kohas rinnaga toitmine on sama normaalne nagu avalikus kohas söömine. Imetav ema, kes ajab oma asja diskreetselt, on kena vaatepilt, nii nagu on silmale ilus vaadata armunuid, kes jäävad diskreetseks.“
Ajakirja EMA peatoimetaja Merle Liivak Praksi meelest on vaja kõigest väest aidata noortel emadel hoida seda tunnet, et imetamine on igati loomulik ja sealjuures ilus tegevus, mille abil luua kordumatut lähedust ja pakkuda võrreldamatut tuge lapse tervisele ja aju kujunemisele. On ju nii, et imetamist hõlbustavast riietusest palju enam on rinnaga toitmise edu seotud ühiskonna toetusega.
„Neis riikides, kus on naiste ja laste õigused igati kaitstud, näiteks Norras ja Rootsis, aktsepteeritakse igati ka avalikus kohas imetamist ning imetamisarvud on kõrged,“ osutab Silja. „Eestis on imetavate emade seis kogu Euroopaga võrreldes suhteliselt hea, kuid seda seisu on kerge lõhkuda. Poliitilistest hoobadest sõltub, kas lapse saanud naise koht on ühiskonnas või eraldatuna koduseinte vahel.“
☾ Valminud on pööraselt mugav EMA imetamispusa, mis valmistatud orgaanilisest puuvillast (95%) ja toodetud siinsamas Eestis. Vaata lähemalt SIIT!