““Savvusanna” filmi fookus on naistel, kes on aastasadu suitsusaunas sünnitanud ja omavahel lugusid jaganud. Film räägib kogemusest, mis meil on naisekehas sündinuna,” võtab ajakirja EMA podcastis oma esimese täispika dokfilmi saamisloo kokku režissöör Anna Hints.
Täna kinodesse jõudev rahvusvaheliselt auhinnatud dokfilmi “Savvusanna sõsarad” režissöör Anna Hints käis külas EMA podcastis, kus ta jagas filmi algtõukeks olnud isiklikke valusaid lugusid ja kõhklusi seoses alastuse näitamisega.
KUULA SPOTIFY’ST:
Sul on telefonis või arvutis Spotify rakendus? Kliki podcasti pildile, et kuulata otse Spotify’st. Samuti leiad meid Apple Podcasts äpist!
“Filmi esilinastuse järel olen endalt korduvalt küsinud, kas meil on veel mõni teos, mis nii võimsalt naisi vaimselt kirjeldab, toetab ning tõstab? Jõudsin järeldusele, et ei ole,” jagas oma muljeid ajakirja EMA peatoimetaja Merle Liivak Praks.
“Julgen ka välja hüüda, et sündinud on seni puudu olnud tüvitekst, mis on erakordselt mõjus just seetõttu, et autor on sellesse pannud ka oma isiklikud tulivalusad ja kahjuks nii tüüpilised naiseks olemisega kaasas käivad kogemused.”
“Hintsi loomingulise teekonna sõlmpunktiks on olnud otsus, et ta ei vaiki oma teismeeas kogetud vägistamist maha, vaid on valmis seda lugu jagama. Mitte ainult psühholoogidele-nõustajatele ja sõpradele, vaid ka filmipublikule. Enda nähtavaks ja kuuldavaks tegemine kui vaimse tervise eeldus ongi “Savvusanna sõsarate” juhtmõtteks, milles on elumuutvat mõjujõudu,” lisas Liivak Praks.
Julguse tagasisaamine
“Ei ole niimoodi, et mingi kogemus on liiga valus või häbiväärne,” rääkis filmitegija Anna Hints EMA podcastis. “Mul on õigus turvalises suitsusauna ruumis välja öelda kõiki kogemusi ja sellega koos toimub midagi väga võimsat. Häbi lahtub ja saad oma julguse tagasi.”
Hints jagas podcastis ka kartust, mis teda tabas enne filmi esilinastumist Sundance filmifestivalil. “Mulle jõudis seal Utah´s kohale, et meie alasti kehasid täis filmi tulevad vaatama ka mormoonid ja padukristlased. Kartsin, et mind vilistatakse välja või keegi saab pahaseks. Esilinastuse järel nägin, kui paljusid see puudutas. Mind ootas sabas 20 või rohkem inimest, kes kallistasid, jagasid oma lugusid ja nutsid. Mu särk oli pisaratest märg. Sain aru, et ma saan usaldada oma tunnet ja seda, mil viisil see film on tehtud, kuidas need kehad on näidatud,” lausus režissöör.
Veritsemist ei pea häbenema
“Ühele mehele ei meeldinud, kuidas filmis näidatakse menstruatsiooniverd,” meenutas Hints. “Ma siis selgitasin, et kogu see film räägib kogemusest, mis meil on naisekehas sündinuna. Me veritseme ja me ei pea seda häbenema ega peitma. Siis tulid teised, kes ütlesid, et vau, see koht seal filmis oli väga oluline sümboliseerimaks seda, kus me naise käsitlemisel oleme. See kaader on ilus, sel on tervikus oma koht ja tänu sellele jõuab mõte kohale.”
Ameerikas Sundance’i filmifestivalil parima dokumentaalfilmi režissööri preemia võitnud Anna Hintsi film “Savvusanna sõsarad” jõuab Eesti kinodesse 24. märtsist.
EMA podcasti intervjuud Anna Hintsiga saab kuulata SIIT.