Vähe on maailmas salapärasemaid teemasid kui naise orgasm, mis justkui teaduslikule uurimisele ei allugi. Ent on midagi, millest ka teadus ei saa mööda vaadata: naiste orgasmide ampluaa ei piirdu vaid seksuaalvahekorraga. Nii uskumatu, kui see ka ei ole, on sel oma roll mängida ka sünnitusel ja imetades.
Loe täispikka artiklit ajakirja EMA talv 2018 numbrist!
Tekst: Elis Aunaste
Illustratsioonid: Krõõt Kukkur
Vana-Kreeka mütoloogias tuntakse lugu, kuidas peajumal Zeus ja tema abikaasa Hera vaidlesid, kes kogevad paremaid orgasme — kas mehed või naised. Kumbki püüdis teist veenda , et naudingute osas on võitjapooleks vastassugupool. Et Teiresiase-nimeline mees oli jumalate karistusena elanud seitse aastat naisena, kutsuti just tema aru andma. Teiresias avaldas tõe: kümnest võimalikust seksuaalsest naudingust kogevad mehed vaid üht. Hera vihastas selle hästihoitud saladuse paljastamise peale nii kohutavalt, et muutis Teiresiase karistuseks pimedaks.
Teiresiase lugu pole kaotanud päevakajalisust ka tänases maailmas. Endiselt on naise seksuaalsusega seotud palju küsimärke ja olenevalt ajastust ka rohkem või vähem tabusid. Ikka ja jälle on mõne võimu huvides olnud kontrollida naise keha ja seksuaalsust. Seda on tehtud loendamatute võtete abil, jõhkrast kliitori ümberlõikamisest ja esimese öö õigusest teatud “valet” tüüpi orgasmide stigmatiseerimisteni välja. Näiteks oli Sigmund Freud üks neist, kes populariseeris mõtet, et “küpsed naised” kogevad vaginaaleid orgasme, samas kui “ebaküpsed naised” suudavad nautida vaid klitoriaalset stimulatsiooni.
Millest me räägime?
Et orgasmi kogeda, pole meil vaja teada tolle mahlase mehhanismi definitsiooni, ent kui tahta orgasmi teaduslikult uurida, peaks siiski mingil määral kokku leppima, kuidas seda joovastavat, särisevat, isegi sõltuvusse viivalt lennukat tunnet piiritleda. Üks selgitusi kõlab nii: orgasm on seksuaalse akti tippelamus või kliimaks, kogunenud seksuaalenergia äkiline, plahvatuslik vabanemine.
Seda protsessi kontrollib tahtele allumatu autonoomne närvisüsteem, mis ei tea midagi töömuredest või ostunimekirjadest. Algupäraselt kreeka keelest tulenev klimax tähendab otsetõlkes redelit. Just sinna see tee juhatab – naudinguredeli tippu!
Loe edasi ajakirja EMA talv 2018 numbrist!