Kalamajja isikupärase suvilatundega pesa loonud äsja kaksikute emaks saanud disainer Helene Vetik (35) pole nippidega kitsi. Siin on kuldaväärt ideed, mis EMA sügisnumbrisse Helene ja Madis Nestori (42) kodu loosse ei mahtunud, kuid mille avaldamata jätmine oleks kodu tuunimise lainel olijate suhtes vaat et hoolimatu!
Tekst: Ingrid Peek
Pildid: Jelena Rudi
- VALI MAALRIVALGE
Helene ja Madise kodus ei ole ühtegi toonitud valget: “Toonitakse alati ju mingit tooni ja siis sa saadki toa, kus domineerib mingi toon, mitte valge.” Maalrivalge on alati kõige kindlam valik, sest ükskõik mida valget ostate, siis alati kõik sobib omavahel – pahtel, värv, mööbel, kardinapuu jne. Elu on sada korda odavam, kui kõik valged on maalrivalged. See on niisiis ka väga praktiline valik. Ka visuaalselt on see äge, et kui seinad ja lagi teha mõlemad maalrivalged, siis kaob laepiir ära ja tekib suurem avarus. Ka seintele pilte riputades ja vahel nende asukohti muutes on vaja pahteldada ja värvida, siis teeb maalrivalge elu palju lihtsamaks.
- VÄÄRTUSTA PÕRANDAT
“Kui asusime köögi ja elutoa põrandalaudu valima, uurisime, et kas mustjas või helehall – soovitati helehalli, kuna tumeda pealt on mustust näha. Aga minusugusele inimesele, kellel pole erilist koristajageeni, ongi see hea, kui näed mustust ja saadki kohe sellega tegeleda – eriti kui on väikesed lapsed, siis ma eelistan, et ma näen seda kassikarvatutti kohe ja tõstan selle prügikasti, mitte ei leia seda pärast lapse ninast.”
Helene soovitab vanade korterite ja majade renoveerijatele ka seda, et kui põrandal on korralik vanakooli puitparkett, siis seda mitte üles kiskuda, vaid lihvida ja töödelda sobiva vahendiga (õlitada, lakkida vms). Vanad parketid on enamasti korralikust paksust puidust, mida annab korduvalt lihvida ning on enamasti kenad ja kvaliteetsed, eriti võrreldes paljude tänapäevaste kiirlahenduste õhukeste versioonidega.
- MÕÕDULINT KÄEKOTTI!
“Mul on käekotis alati mini-mõõdulint – kui satun kaltsukasse ja näen midagi ägedat, siis ma tean oma kodu mõõte ja saan kohe selgust, kas see asi, mis mind vaimustab, ka tegelikult meile sobib ja mahub. Ei ole vaja teha impulsiivoste, mis tegelikult koju ei mahu ja mida pole vaja. Elu on õpetanud, et võid viie sentimeetriga mööda panna ja siis oled õnnetu. Tea oma kodu mõõte!”
- TAASKASUTUS ANNAB ISIKUPÄRA
Enne pärispoodide läbikammimist soovitab Helene käia uuskasutuskeskustes, Sõbralt sõbrale, teise ringi ja vanakraami poodides, kirbukatel, sekkarites ja kaltsukates, vanakraami laatadel ning muudes kohtades, kust võib leida väga ägedaid asju – selliseid, mida laiatarbe kaubanduses pole, millel on ajastu-, käsitöö-, kunstiväärtus. Kindlasti tasub vaadata ka internetis ringi – Etsy ja Ebay on täis kunsti-, disaini- ja käsitööleide. Ka Amazonist võib leida häid ja teistmoodi lahendusi.
- TABA RÜTMI
Koduse pildiseina hea rütmi loomiseks soovitab Helene enne piltide seina panemist kompositsiooni läbi mängida: “Ma mõõdan kõik pildiraamid üle, siis panen nendes mõõtudes ruudukesed seinale paberteibiga, vaatan kas tekib lahe kompa ja hea rütm, sest rütmi loovadki piltide raamid – nende suuruste ja kujude omavaheline sobivus. Enne teibin ja mängin läbi ning alles siis panen pildid.”
- TUUNI TAVALIST
“Üks hea nipp on mul ka see, kuidas näiteks anda IKEA kapile teine välimus ja tunne: kapinupud! Tellin Etsyst disainerite ja käsitööliste loomingust mingid erilised ja teistmoodi kapinupud ja vahetan ära ning kohe muutub kodu kapi üldmulje.” Nutikal kombineerimisel võib paljudele nö tavapoe toodetele väikeste detailide vahetamisega anda uue ja isikupärasema ilme.