Olgem ausad, enamik naisi pöörab päevadele tähelepanu täpselt nii vähe kui võimalik, ning sellest, kuidas tsükli käigus tekkivad hormoonid meie loomulikke rütme kujundavad ja tervist ning enesetunnet mõjutavad, on meil üsna ähmane ettekujutus. Üle 30 aasta ämmaemandana töötanud Ingrid Kaoküla pani kirja, mida iga naine võiks oma päevade kohta teada.Täispikk artikkel ajakirja EMA 2019 sügisnumbrist!
Tekst: Ingrid Kaoküla
Fotod: Riina Varol
„Viljakus on tervise väljendus, mitte haigus, mida peaks ravimitega alla suruma.”
Lara Briden
Pikka aega on peetud naise tsüklit tabu- ja nišiteemaks, millest rääkimine võiks pakkuda huvi vaid naistearstidele ja ämmaemandatele. Ent kuidas nii? Pooled maailma inimesed on naissoost ja see puudutab neid kõiki! Nii teismelisi tüdrukuid, kelle tsükkel on alles välja kujunemas, naisi, kes oma viljakas eas on pidevas võitluses oma „päevadega”, sõltumata sellest, kas nad loodavad või hoopis kardavad näha kahte triipu rasedustestil, aga see puudutab ka kuldses keskeas naisi, kes on jõudnud salapärasesse ja kardetud premenopausi ühes kõigi nende muutustega, mida see kehas kaasa toob.
Naiste hormoonide toimimine näib niivõrd müstiline, et sellest justkui polegi võimalik kõigil aru saada. Aga on küll. Iga naine võiks õppida tundma oma menstruatsioonitsüklit, sest meie tervis ja igapäevane heaolu on sellega otseses seoses. Olen olnud üle 30 aasta ämmaemand, sellest üle kümne aasta toimetanud naiste tervise- ja pereteemalise veebilehe rubriiki „Küsi nõu”, lisaks olen koolitanud terapeute ja sünnitoetajaid. Valisin siia mõned teemad ja küsimused, mis ikka ja jälle üles kerkivad.
Mis toimub kehas menstruatsioonitsükli jooksul ja kuidas see meie enesetunnet mõjutab?
Naise elu võiks kulgeda kogu viljaka ea menstruatsioonitsükli rütmis. Naise loomulik energia on muutlik, mitte ühetaoline nagu meestel. Seda muidugi juhul, kui naisel on üldse menstruatsioonid, sest tänapäeval on suur hulk naisi, kellel ei ole menstruatsioonitsüklit. On oluline aru saada, et tablettide võtmisel tekkiv vaheveritsus ei ole tõeline menstruatsioon. Kui naised kasutavad hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid, mille peamine toime on ovulatsioonide ärahoidmine, siis jäävad ühes sellega ära ka ovulatsiooniga seotud hormoonide kasulikud ja tervistavad toimed.
Menstruatsioon ehk päevad või veritsuspäevad on aja maha võtmise, puhkamise, iseendale pühendumise ja puhastumise aeg. Ei pea kõikidel päevadel kuus valgetes riietes rulaga ringi kihutama, nagu hügieenitarvete reklaamides. Võiks ette võtta rahulikke meeldivaid koduseid tegevusi, magada natuke kauem, teha plaane ja jätta suuremat pingutust nõudvad tegevused ära. Ütle julgesti „ei” tegevustele, mis on vastumeelsed. Toiduvalikus võiks olla rohkem rauarikkaid punaseid toiduaineid, nagu peet, aga ka teisi juurvilju, marju, ka punast kala.
Enne ovulatsiooni ja ovulatsiooni ajal, mis on munaraku küpsemise aeg ehk viljakad päevad, on naise hormonaalne tippaeg. Tema suguiha on suur, ta on särasilmne ja atraktiivne „supernaine”, energiat on palju. See on tegutsemise ja suhtlemise aeg. Füüsiliselt võid märgata, et voolus muutub limasemaks ja seda on tavapärasest rohkem, rinnad võivad paisuda ja munaraku vabanemisel võib tunda nn ovulatsioonivalu paremal või vasakul alakõhus.
Pärast ovulatsiooni, ajal enne järgmist menstruatsiooni, toimub rahunemine. Keha valmistub kas raseduseks või menstruatsiooniks. Kui toimus viljastumine, peab naine minema „energiasäästu režiimile”. Võib tekkida soov oma keskkonda igas mõttes korrastada. Keha temperatuur on tavapärasest pisut kõrgem, seepärast võid tunda jahedust ja tekib igatsus kõige sooja järele: soojade söökide-jookide, paksude riiete ja tekkide. Tavaliselt on ka söögiisu hea. Keha tahab koguda varusid raseduseks või päevade verekaotusega toimetulekuks. See on stabiilne rahuliku kulgemise aeg.
Kui rasestumist ei toimunud, võib tekkida enne oodatavaid päevi aeg, mida nimetatakse PMSiks ehk premenstruaalseks sündroomiks. Sel ajal võivad rinnad pakitseda, võivad tekkida tursed, esineda akne, peavalu, unehäired, higistamine, isu- ja meeleolumuutused. Need tunded on seotud hormoonitaseme langusega enne päevade algust. Seejärel algab ring otsast peale.
Kuidas mõjuvad hormonaalsed rasestumisvastased vahendid hormoonidele ja mis juhtub sel ajal menstruatsiooniga?
Kombineeritud hormonaalsed rasestumisvastased vahendid (enamik tablette, plaaster, tuperõngas) ei sisalda tegelikult naise suguhormoone. Seal sisalduvad steroidhormoonid on küll loomulike hormoonide sarnased, ent kuna nad ei ole molekulaarselt samasugused, siis ei toimi need naise organismis nagu loomulikud hormoonid.
Mida nad siis teevad? Nad ei reguleeri suguhormoone, vaid lülitavad need täielikult välja. Nad võtavad üle loomulike hormoonide koha kehas toimuvate biokeemiliste sündmuste ahelas. Eesmärk on hoida naine viljatuna, et munarakk ei küpseks ega vabaneks ning emaka limaskest püsiks õhukesena. Selleks neid ju kasutataksegi, et ei tekiks soovimatut rasedust.
Hormonaalne spiraal ja minipillid sisaldavad ainult „rasedushormooni” ja osaliselt võivad neid kasutavatel naistel ovulatsioonid toimuda. Ainult üht hormooni sisaldaval vahendil on vähem vastunäidustusi ja kõrvaltoimeid. Samas aga võib progestiin (levonorgestreel), mis sisaldub pillides ja spiraalis, põhjustada kõrvaltoimena meeleoluhäireid, depressiooni, ja kuna see sarnaneb meessuguhormooniga, siis ka juuksekadu. Samal ajal kui loomulik progesteroon parandab und, toetab ja kaitseb kesknärvisüsteemi, parandab meeleolu.
Kui tahad oma munasarjad pikast unest üles äratada ja lõpetada hormonaalse rasestumisvastase vahendi kasutamine, otsi infot loomuliku pereplaneerimise või viljakusteadlikkuse meetodi kohta (ingl Natural Family Planning ehk NFP). Viljakatel päevadel kasuta barjäärmeetodit – kondoomi.
Miks on ovulatsioon oluline ka siis, kui naine ei taha rasedaks jääda?
Tuletan meelde, et kõigi hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite eesmärk on ära hoida ovulatsioon, et vältida soovimatut rasedust. Aga just ovulatsiooni eel eritavad arenevad munarakud östradiooli – hea tuju hormooni, mis parandab meeleolu ja suurendab suguiha. Östradiool mõjub kasulikult ka ajule, südamele, ainevahetusele, luudele, lihastele, nahale ja juustele.
Ovulatsioon on su tervisele ülioluline ka siis, kui sa ei soovi rasestuda, sest just selles kohas, kust vabanes ovulatsiooni ajal munarakk, tekib kollaskeha. Kollaskeha on ajutine nääre, mille läbimõõt võib olla umbes 4 cm ja mis hakkab tootma progesterooni. Progesteroon on tuntud kui rasedushormoon, aga mitte ainult! Progesteroon tasakaalustab östrogeeni, vähendades seega veritsust päevade ajal, stimuleerib kilpnäärme tööd, parandab und, hoiab ära südamehaigusi ja rinnavähki, rahustab närvisüsteemi ja aitab stressiga toime tulla. Mõelda vaid, kui paljud naised kannatavad meeleolu- ja unehäirete all! Ma ei taha väita, et süüdi on alati vaid pillid, aga neil on selles kasvavas trendis kindlasti oma roll.
Mis juhtub, kui hormoonitase on tasakaalust väljas, ja kuidas keha toetada, et uuesti tasakaal tekiks?
Regulaarne, valuta ja mõõduka veritsusega menstruatsioonitsükkel on tervise väljendus. Tsüklit aitab toetada kõik see, mis toetab tervist. Seega saad oma igapäevaste valikutega munasarjade töö taastumisele ja regulaarse tsükli kujunemisele palju kaasa aidata.
Kui hormoonid ei ole tasakaalus, aitab tasakaalu saavutada kroonilise põletiku alandamine: väldi põletikku tekitavaid toiduaineid, nagu suhkur, nisu, rafineeritud õlid, alkohol ja enamik piimatooteid. On oluline, et naine sööks piisavalt, sest kui kehas on mõnest makro- või mikrotoitainest puudus, võib organism minna „säästurežiimile” ja hakata ovulatsioone (ja rasedust) „nälja ajal” vältima. Tsükli tervise seisukohast on parim tervislik kehakaal: kehamassiindeks (KMI) 18,5–25. Liiga madala, ent ka liiga kõrge KMI puhul on häiritud hormoonide normaalne tase. Siinkohal on oluline ka soolestiku tervis, keha toetavad head soolebakterid.
Toidulisanditest võib abi olla B6-vitamiini, magneesiumi, tsingi või seleeni võtmisest. Rindade valulikkust võib vähendada jood toidulisandina või joodirikaste mereandide tarbimine. Ravimtaimedest võib kasutada mungapipra preparaati või naistepuna, mis toetavad progesterooni tootmist, ja fütoöstrogeene, mille tarbimine tasakaalustab östrogeene.
Oluline on koos toitumise ja toidulisanditega alandada ka stressitaset: maga piisavalt, võta aega enda jaoks ja oma hobidega tegelemiseks, tee sporti, liigu, mediteeri.
Kas ebaregulaarne menstruatsioonitsükkel annab põhjust muretsemiseks?
Kui regulaarne peab tsükkel üldse olema? Tsükkel ei pea olema regulaarne seetõttu, et teaksid, millal hügieenitarbed valmis panna. Probleem on hoopis selles, et kui tsükkel on väga lühike (alla 21 päeva) või pikk (üle 35 päeva), siis ilmselt ovulatsiooni ei toimu. Ja see on probleem! Kui ei toimu ovulatsiooni, siis ei ole ka neid tervisele kasulikke hormoone, mis on seotud ovulatsiooniga.
On loomulik, et päevad käivad ebaregulaarselt teismeeas tüdrukutel, kelle hormoonide „voolurajad” on alles välja kujunemas, ja üleminekuaastatele lähenevatel naistel, kelle munasarjad on tööd lõpetamas. Ja siis, kui naine on rase või imetab last, on loomulik, et päevad puuduvad. Ülejäänud ajal elust võiks tsükkel olla regulaarne: see tähendab, et tsükli pikkuseks alates esimesest punase verega päevast kuni järgmise tsükli esimese päevani on 21–35 päeva.
Ebaregulaarset tsüklit võivad põhjustada suured kaalumuutused, kestev stress, suur füüsiline koormus, raske haigus ja/või ravimite kasutamine, häired kilpnäärme töös. Sel juhul peaks tegelema põhjusega. Kui tervis saab korda, taastub aja jooksul ka tsükli regulaarsus.
Mida peaks iga naine tsükli kohta teadma?
Õpi oma menstruatsioonitsüklit tundma. Selleks soovitan pidada tervisepäevikut. Kasuta märkmikku, mobiiltelefoni kalendrit või lae alla spetsiaalne äpp. Kirjuta üles, millal algas menstruatsioon, kui palju tuli sel päeval verd, mida veel enda juures märkasid: muutused isudes, enesetundes, emotsioonides ja unerütmis. Kui alustad oma tervise jälgimist, soovitan mõõta hommikuti enne voodist tõusmist ka kehatemperatuuri (nn basaaltemperatuur). Tundub tüütu? Sellega harjub – nagu igahommikuse hammaste pesuga – ja hea termomeetriga võtab see aega vaid 30 sekundit.
Pane tähele, millised on sinu ovulatsiooni märgid ja kas sul üldse on ovulatsiooni. Juba paari kuu pärast märkad, kuidas sinu keha ja meel käituvad tsükli erinevatel päevadel. Ole julgesti naine – vahel võluv ja võrgutav, teistel päevadel hoopis tujukas ja salapärane. Elu on palju köitvam ja põnevam, kui elad seda kooskõlas oma keha rütmidega. Kasuta neid enda kasuks ja lase hormoonilainetel end kanda.
Kui soovid teema kohta rohkem teada, tasub lugeda Lara Brideni raamatut „Paremate päevade käsiraamat”, mis räägib ammendavalt ning lihtsas ja arusaadavas keeles naiste intiimtervisest.