„Armastus ei ole tunne, see on harjutus,” on öelnud psühhoanalüütik Erich Fromm. Pereterapeut ja nelja-aastase tütre ema Gea Grigorjev (33) räägib, millised pealtnäha väheolulised sõnad ja teod aitavad meil iga päev armastamist õppida ja mis õhtu lõpuks üht paari koos hoiab.
Loe täispikka artiklit ajakirja EMA kevad 2019 numbrist!
Tekst: Gea Grigorjev
Foto: Ekvilibrist
Mida me siis õigupoolest harjutame? Psühhoanalüütik ja filosoof Erich Fromm ütleb oma raamatus „Armastuse kunst”, et armastuse praktika nõuab distsipliini, keskendumist, kannatlikkust, usku ning nartsissistlikust mõtlemisest loobumist. Mitmed nüüdisaegsed sotsioloogilised uuringud kirjeldavad, kuidas õnnelikus abielus olevad paarid vahetavad iga negatiivse alatooniga suhtlushetke kohta keskmiselt viis positiivselt laetud hetke, nagu näiteks kiire suudlus või kompliment. Uuringus, mis jälgis abielupaare kuue aasta jooksul, leiti, et paarid, kes kokku jäid, pöördusid lahku läinutest kaks ja pool korda suurema tõenäosusega konflikti hetkel teineteise suunas – keha positsioneerimine aitas tüli eskaleerumise hoogu maha võtta.
Need ja muud soovitused, mida meediaväljaannete suhtenippide ja -trikkide rubriigist lugeda saab, võivad tunduda imepisikeste sammude ja tühiste tegudena. Oma näilises enesestmõistetavuses ei vaja need teadust, et oma kehtivust kinnitada, ometi moodustavad just sellised igapäevased harjumused täiskasvanuliku kiindumus- ehk paarisuhte tuuma. Need väliselt väikesed, aga sisult suured sammud meenutavad meile teravalt, kui palju nõuab armastuse praktika tööd ja energiat, et paarisuhe kestma jääks. Nii see armastuse harjutamine käibki.
Loe edasi ajakirja EMA kevad 2019 numbrist!
2 kommentaari
[…] Armastus on harjutus […]
[…] ilmus ajakirjas “EMA” (suvi […]